Menu
Kinoafisha
Moscow, RU
RUS
Russian
Search
Cancel
Log In
Registration
Your tickets in your personal cabinet
Showtimes & Tickets
What to watch
TV Shows
Kinoafisha
Film festivals
Sochi Open Russian Film Festival
Nominations
Full-Length Film
Sochi Open Russian Film Festival Full-Length Film
Sochi Open Russian Film Festival 2021
4.8
More volnuetsya raz
Nikolay Khomeriki
Winner
All nominees
5.9
Medea
Alexander Zeldovich
5.9
Gerda
Natalya Kudryashova
Watch trailer
5.8
Moloko pticy
Evgeniy Maryan
Watch trailer
7.3
Podelniki
Evgeniy Grigorev
Watch trailer
5.6
Portrait of a Stranger
Sergey Osipyan
5.8
Dunay
Lyubov Mulmenko
7.1
Captain Volkonogov Escaped
Natalya Merkulova, Aleksey Chupov
7.6
Nuuccha
Vladimir Munkuev
5.0
Na blizkom rasstoyanii
Grigoriy Dobrygin
5.6
Otorvi i vybros
Kirill Sokolov
6.6
Hostel
Roman Vasyanov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2020
6.5
Scarecrow
Dmitry Davydov
Winner
All nominees
7.6
Doctor Lisa
Oksana Karas
5.8
Masha
Anastasiya Palchikova
6.4
Handra
Alexey Kamynin
6.3
Konferenciya
Ivan I. Tverdovskiy
5.6
Has Anyone Seen My Girl?
Angelina Nikonova
7.0
Man from Podolsk
Semyon Serzin
6.6
The Whaler Boy
Kitoboy
Philipp Yuryev
6.6
Tell Her
Aleksandr Molochnikov
4.6
In Deep Sleep
Maria Ignatenko
5.4
Deeper!
Mihail Segal
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2019
7.1
The Bull
Boris Akopov
Winner
All nominees
6.9
Lyubi ih vseh
Mariya Agranovich
Watch trailer
5.9
Great Poetry
Aleksandr Lungin
Watch trailer
5.8
A Russian Youth
Aleksandr Zolotukhin
Watch trailer
5.9
Once in Trubchevsk
Odnazhdy v Trubchevske
Larisa Sadilova
Watch trailer
6.2
Kerosin
Yusuf Roziqov
5.1
Thunderstorm
Grigoriy Konstantinopolskiy
Watch trailer
5.7
Fidelity
Nigina Sayfullaeva
Watch trailer
5.0
Troica
Yan Ge
Watch trailer
5.8
Sheena 667
Grigoriy Dobrygin
6.0
Another Woman
Anna Parmas
Watch trailer
4.3
Myslennyy volk
Valeriya Gay Germanika
Watch trailer
7.4
The Guard
Yuri Bykov
Watch trailer
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2018
7.3
Heart of the World
Nataliya Meschaninova
Winner
Watch trailer
All nominees
7.0
Anna's War
Aleksei Fedorchenko
Watch trailer
4.6
Dyadya Sasha
Aleksandr Gordon
Watch trailer
5.3
Temporary Difficulties
Mihail Rashodnikov
4.4
Zapovednik
Anna Matison
4.3
Mira
Denis Shabaev
5.7
Jumpman
Ivan I. Tverdovskiy
Watch trailer
6.7
Van Goghs
Sergey Livnev
5.5
Russkiy Bes
Grigoriy Konstantinopolskiy
Watch trailer
7.0
Story of one Appointment
Avdotya Smirnova
Watch trailer
6.1
Dva bileta domoy
Dmitriy Meshiev
Watch trailer
6.5
Slony mogut igrat v futbol
Mihail Segal
Watch trailer
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2017
7.6
Arrhythmia
Boris Hlebnikov
Winner
All nominees
7.0
Light Up!
Kirill Pletnev
5.6
Sella Turcica
Yusuf Roziqov
5.6
Nearest and Dearest
Kseniya Zueva
6.8
Closeness
Kantemir Balagov
6.6
Hostages
Rezo Gigineishvili
3.8
Mify
Aleksandr Molochnikov
5.8
Mertvym povezlo
Vadim Valiullin
Watch trailer
5.2
Tri sestry
Yuriy Grymov
5.9
Blockbuster
Roman Volobuev
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2016
6.9
The Good Boy
Oksana Karas
Winner
All nominees
6.5
Riba-mechta
Anton Bilzho
4.3
Chelovek iz buduschego
Roman Artemev
4.8
Ogni bolshoy derevni
Ilya Uchitel
6.8
After You're Gone
Anna Matison
6.6
Ya umeyu vyazat
Nadezhda Stepanova
6.3
Zoology
Ivan I. Tverdovskiy
6.3
Wake Me Up
Guillaume Protsenko
7.2
The Student
Kirill Serebrennikov
6.9
Collector
Aleksey Krasovskiy
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2015
6.4
About Love
Anna Melikian
Winner
All nominees
7.0
The Land of Oz
Vasiliy Sigarev
6.7
Spasenie
Ivan Vyrypaev
6.8
Insayt
Alexander Kott
6.9
14+
Andrey Zaytsev
5.1
Angels of Revolution
Aleksei Fedorchenko
6.7
Rag Union
Mikhail Mestetsky
3.0
Gost
Denis Rodimin
6.3
Nahodka
Viktor Dement
5.6
Paren s nashego kladbischa
Ilya Chizhikov, Anton Chizhikov
6.0
Pioneer Heroes
Natalya Kudryashova
6.5
The Puppet Syndrome
Elena Hazanova
7.0
The Gulls
Ella Manzheeva
6.0
NO COMMENT
Artem Temnikov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2013
7.2
The Geographer Drank His Globe Away
Aleksandr Veledinskiy
Winner
All nominees
6.9
Zhazhda
Dmitriy Tyurin
5.6
Celestial Wives of the Meadow Mari
Aleksei Fedorchenko
4.6
Intimate Parts
Natalya Merkulova, Aleksey Chupov
6.4
Shame
Styd
Yusuf Roziqov
5.4
The Delivery Guy
Andrey Stempkovsky
7.4
The Major
Yuri Bykov
6.6
Waiting for the Sea
Bahtier Hudoynazarov
6.2
Dialogi
Irina Volkova
6.2
Ivan, Son of Amir
Maksim Panfilov
5.2
Otdat kontsy
Taisiya Igumenceva
7.0
Truba
Vitaly Mansky
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2012
6.5
Ya budu ryadom
Pavel Ruminov
Winner
All nominees
6.4
Ya tebya ne lyublyu
Pavel Kostomarov, Aleksandr Rastorguyev
State of Emergency
Avariynoe sostoyanie
Vsevolod Benigsen
7.0
Doch
Natalya Nazarova, Aleksandr Kasatkin
6.8
Short Stories
Mihail Segal
6.2
For Marx...
Svetlana Baskova
6.6
Kokoko
Avdotya Smirnova
7.2
Living
Vasiliy Sigarev
6.4
And Here's What's Happening to Me
Viktor Shamirov
4.0
Belyy mavr, ili Intimnye istorii o moikh sosedyakh
Dmitriy Fiks
5.8
Konvoy
Aleksey Mizgirev
4.8
Protest Day
Sergey Mokrickiy
6.0
Poka noch ne razluchit
Boris Hlebnikov
4.7
Iskuplenie
Aleksandr Proshkin
The Empty Home
Pustoy dom
Nurbek Egen
7.0
Steel Butterfly
Renat Davletyarov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2011
6.3
Bezrazlichie
Oleg Flyangolc
Winner
All nominees
5.7
Twilight Portrait
Angelina Nikonova
6.9
Patria O Muerte
Vitaly Mansky
6.1
The Hunter
Okhotnik
Bakur Bakuradze
4.0
Without Men
Rezo Gigineishvili, Alisa Hmelnickaya
5.3
Ikona sezona
Sergey Shvydkoy, Fuad Ibragimbekov
6.3
Vdrebezgi
Roman Karimov
6.2
Beduin
Igor Voloshin
6.4
Brothel Lights
Aleksandr Gordon
6.4
The Practice of Beauty
Viktor Shamirov
6.8
Bablo
Konstantin Buslov
6.1
Moy papa Baryshnikov
Dmitry Povolotsky
6.4
Gromozeka
Vladimir Kott
6.5
Suhodol
Alexandra Strelyanaya
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2010
6.4
Peremirie
Svetlana Proskurina
Winner
All nominees
5.7
Yavlenie prirody
Aleksandr Lungin, Sergey Osipyan
6.8
Satisfaction
Anna Matison
6.7
Kto ya?
Klim Shipenko
5.9
Propavshiy bez vesti
Anna Fenchenko
6.3
Silent Souls
Aleksei Fedorchenko
5.9
The Elephant
Vladimir Karabanov
6.2
Gastarbayter
Yusuf Roziqov
5.5
My Joy
Sergey Loznica
5.9
Zolotoe sechenie
Sergey Debizhev
6.1
Another Sky
Dmitri Mamulia
7.0
The Man at the Window
Dmitriy Meshiev
7.0
To Live!
Yuri Bykov
6.9
Reverse Motion
Andrey Stempkovsky
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2009
7.0
Wolfy
Vasiliy Sigarev
Winner
All nominees
6.6
Synok
Larisa Sadilova
6.3
Help Gone Mad
Boris Hlebnikov
5.8
Skoro vesna
Vera Storozheva
5.5
Evropa - Aziya
Ivan Dyhovichnyy
6.4
Kislorod
Ivan Vyrypaev
6.3
Skazka pro temnotu
Nikolay Khomeriki
6.8
Buben, baraban
Aleksey Mizgirev
5.9
Neproschennye
Klim Shipenko
5.9
Minnesota
Andrei Proshkin
7.4
Bury Me Behind the Baseboard
Sergey Snezhkin
6.3
Ya
Igor Voloshin
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2008
6.1
Shultes
Bakur Bakuradze
Winner
All nominees
6.1
Plus One
Oksana Bychkova
5.8
Baksy
Gulshat Omarova
5.4
Chetyre vozrasta lyubvi
Sergey Mokrickiy
6.1
Yuri's Day
Kirill Serebrennikov
7.2
Wild Field
Mihail Kalatozishvili
6.6
Live and Remember
Aleksandr Proshkin
6.2
Nirvana
Igor Voloshin
7.3
Okean
Mihail Kosyrev-Nesterov
6.8
Tot, kto gasit svet
Andrey Libenson
6.6
Devstvennost
Vitaly Mansky
6.5
Captive
Aleksey Uchitel
5.6
Skazhi Leo
Leonid Rybakov
6.8
Novaya Zemlya
Aleksandr Melnik
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2007
6.9
Simple Things
The Simple Things
Alexei Popogrebski
Winner
All nominees
7.1
Cargo 200
Freight 200
Aleksei Balabanov
6.6
Flint
Hard-hearted
Aleksey Mizgirev
7.2
Kuka
Yaroslav Chevazhevskiy
5.0
Naturschica
Tatyana Voroneckaya
4.8
Best of Times
Svetlana Proskurina
5.9
Soaring
Aleksandr Mindadze
6.1
Inzeen-malina
Vladimir Sivkov, Pavel Sokolovskiy
6.3
Vice
Valeriy Todorovskiy
Infanta's Birthday
Den rozhdeniya Infanty
Valeriya Gay Germanika
5.8
Cruelty
Mapina Lyubakova
5.6
Two in One
Kira Muratova
5.0
Yar
Marina Razbezhkina
7.2
The Mermaid
Anna Melikian
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2006
6.8
Playing the Victim
Kirill Serebrennikov
Winner
All nominees
6.6
The Spot
Yuriy Moroz
6.4
The Man of No Return
Ekaterina Grohovskaya
5.6
Svyaz
Avdotya Smirnova
5.2
Soviet Park
Yuliy Gusman
5.7
Rabbit Over the Void
Tigran Keosayan
5.7
Nankin Landscape
Valeriy Rubinchik
6.8
Transit
Aleksandr Rogozhkin
6.3
It Doesn't Hurt Me
Aleksei Balabanov
Watch trailer
6.8
Free Floating
Boris Hlebnikov
6.4
Euphoria
Ivan Vyrypaev
6.8
Alive
Aleksandr Veledinskiy
6.2
Strannik
Sergey Karandashov
5.8
Tycoon's Interpreter
Elena Hazanova
6.9
The Ugly Swans
Konstantin Lopushanskiy
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2005
6.1
Poor Relatives
Pavel Lungin
Winner
All nominees
6.2
Lovitor
Farhot Abdullaev
5.5
Trebuetsya nyanya
Larisa Sadilova
6.9
First on the Moon
Aleksei Fedorchenko
Ya tebya obozhayu...
Ya tebya obozhayu...
Huseyn Erkenov
5.8
Mama, ne goryuy 2
Sergey Selyanov, Maria Ushakova
7.4
The State Counsellor
Filipp Yankovskiy
6.7
Shadowboxing
Boy s tenyu
Aleksey Sidorov
6.7
Kuktau
Ildar Yaagafarov
6.9
Graveyard Shift
Valeriy Rozhnov
7.2
Dead Man's Bluff
Zhmurki
Aleksei Balabanov
Watch trailer
6.3
Order
Vera Glagoleva
Remote Access
Udalyonnyy dostup
Svetlana Proskurina
The Rascal
Pakostnik
Tanya Detkina
6.2
Four
Ilya Khrzhanovsky
6.3
Parnikovyy effekt
Valeriy Ahadov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2004
7.1
A Driver for Vera
Voditel dlya Very
Pavel Chukhray
Winner
All nominees
Chernyy myach
Chernyy myach
Huseyn Erkenov
Dolgoe proshchanie
Dolgoe proshchanie
Sergei Ursuliak
4.1
Slova i muzyka
Ivan Solovov
6.8
72 Meters
Vladimir Khotinenko
6.3
O lyubvi
Sergey Solovev
5.9
Kozha salamandry
Aleksey Rudakov
5.9
Krasnoe nebo. Chernyy sneg
Valeriy Ogorodnikov
6.9
Noch svetla
Roman Balayan
6.7
My Step Brother Frankenstein
Valeriy Todorovskiy
4.8
The Recruiter
Shiza
Gulshat Omarova
Smert Tairova
Smert Tairova
Boris Blank
Wisewoman's Recipe
Retsept kolduni
Tatyana Voroneckaya
6.4
You I Love
You I love
Dmitry Troitsky, Olga Stolpovskaya
6.6
Moth Games
Igry motylkov
Andrei Proshkin
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2003
6.6
Old Women
Gennadiy Sidorov
Winner
All nominees
One Life
Zhizn odna
Vitaly Moskalenko
Igra v modern
Igra v modern
Maxim Korostyshevsky
5.9
Caucasian Roulette
Fedor Popov
6.5
Carmen
Aleksandr Khvan
5.1
Klyuch ot spalni
Eldar Ryazanov
6.2
Pravda o schelpah
Aleksey Muradov
Photo
Foto
Aleksandr Galin
7.6
The Suit
Bahtier Hudoynazarov
5.7
Magnitnye buri
Vadim Abdrashitov
3.8
Prityazhenie
Vasily Serikov
7.2
Radosti i pechali malenkogo lorda
Ivan Popov
6.9
Poor Poor Paul
Vitaly Melnikov
Do Not Make Biscuits in a Bad Mood
Ne delayte biskvity v plokhom nastroenii
Grigori G. Nikulin
Slav's March
Marsh slavyanki
Natalya Pyankova
7.3
Babuschka
Lidia Bobrova
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2002
8.0
War
Aleksei Balabanov
Winner
All nominees
Raskalyonnaya subbota
Raskalyonnaya subbota
Alexander Mitta
The Lover
Lyubovnik
Valeriy Todorovskiy
5.9
Zaymyomsya lyubovyu
Denis Evstigneev
5.8
Letniy dozhd
Aleksandr Atanesyan
5.4
Skaz pro Fedota-streltsa
Sergey Ovcharov
7.2
The Star
Nikolay Lebedev
Watch trailer
The Mastermind
Kollektsioner
Yuriy Grymov
7.6
Letters to Elza
Igor Maslennikov
6.2
Botinki iz Ameriki
Arkadiy Yakhnis
6.1
Shoemaker
Vladimir Zaykin
3.1
Povelitel luzh
Sergei Rusakov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2001
7.2
Tender Age
Sergey Solovev
Winner
All nominees
Severnoe siyanie
Severnoe siyanie
Andrey Razenkov
Bremenskie muzykanty
Bremenskie muzykanty
Aleksandr Abdulov
5.7
The President and His Granddaughter
Tigran Keosayan
Lyubov i drugie koshmary
Lyubov i drugie koshmary
Andrey Nekrasov
7.5
In August of 1944
V avguste 44-go
Michail Ptashuk
5.8
Dikarka
Yuriy Pavlov
101st Kilometer
101-y kilometr
Leonid Maryagin
6.6
Poisons or the World History of Poisoning
Karen Shahnazarov
The Turn of the Century
Konets veka
Konstantin Lopushanskiy
6.3
Moscow
Alexander Zeldovich
5.8
Holiday
Garik Sukachev
7.6
Come Look at Me
Mikhail Agranovich, Oleg Yankovskiy
Tsvetushchiy kholm sredi pustogo polya
Tsvetushchiy kholm sredi pustogo polya
Andrey Eshpay
6.8
Mechanical Suite
Dmitriy Meshiev
7.1
Second Class Citizens
Kira Muratova
Granitsa. Tayozhnyy roman
Granitsa. Tayozhnyy roman
Alexander Mitta
7.1
Down House
Roman Kachanov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 2000
7.2
Luna Papa
Bahtier Hudoynazarov
Winner
All nominees
6.7
Vmesto menya
Vladimir Basov ml., Olga Basova
Litso frantsuzskoy natsionalnosti
Litso frantsuzskoy natsionalnosti
Ilya Khotinenko
6.6
The Captain's Daughter
Aleksandr Proshkin
Zatvornik
Zatvornik
Yegor Konchalovsky
6.3
The Envy of Gods
Vladimir Menshov
5.1
Zhenschin obizhat ne rekomenduetsya
Valeriy Ahadov
7.1
The Wedding
Pavel Lungin
Cheque
Chek
Aleksandr Borodyanskiy, Boris Giller
Chetyrnadtsat tsvetov radugi
Chetyrnadtsat tsvetov radugi
Dmitriy Svetozarov
8.1
Brother 2
Aleksei Balabanov
Watch trailer
Tonkaya shtuchka
Tonkaya shtuchka
Aleksandr Polynnikov
7.8
Demobbed
Roman Kachanov
Dom dlya bogatykh
Dom dlya bogatykh
Vladimir Fokin
6.1
Fortune
Fortuna
Georgiy Daneliya
5.9
24 Hours
24 chasa
Aleksandr Atanesyan
7.1
His Wife's Diary
Aleksey Uchitel
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1999
7.2
Checkpoint
Aleksandr Rogozhkin
Winner
All nominees
5.4
Privet ot Charli-trubacha
Vladimir Grammatikov
6.9
Who If Not Us
Valeriy Priemyhov
Na boykom meste
Na boykom meste
Aleksei Sakharov
6.7
Khochu v tyurmu
Alla Surikova
Private Chronicles. Monologue
Chastnye kroniki. Monolog
Vitaly Mansky
6.6
Chinese Service
ะะธัะฐะนัะบiะน ัะตัะฒะธะทั
Vitaly Moskalenko
6.8
Classic
Klassik
Georgy Shengeliya
6.8
Moloch
Alexander Sokurov
7.7
The Barber of Siberia
Nikita Mihalkov
7.4
The Voroshilov Shooter
Stanislav Govoruhin
7.2
Women's Property
Dmitriy Meshiev
6.5
Mother
Denis Evstigneev
5.6
Nebo v almazah
Vasili Pichul
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1998
6.8
Time of a Dancer
Vadim Abdrashitov
Winner
All nominees
Bez obratnogo adresa
Bez obratnogo adresa
Konstantin Hudyakov
American Bet
Amerikanka
Dmitriy Meshiev
5.4
Two moons, three suns
Dve luny, tri solntsa
Roman Balayan
6.5
Khrustalyov, My Car!
Aleksey German
4.0
Knyaz Yuriy Dolgorukiy
Sergejs Tarasovs
6.6
The Circus Burned Down and the Clowns Ran Away
Tsirk sgorel, i klouny razbezhalis
Vladimir Bortko
7.0
A Little Princess
Vladimir Grammatikov
Kontrakt so smertyu
Kontrakt so smertyu
Dmitry Astrakhan
6.8
Marigolds in Flower
Sergey Snezhkin
5.6
Mu-Mu
Yuriy Grymov
6.8
Of Freaks and Men
Aleksei Balabanov
Spirit
Dukh
Evgeniy Ivanov
Zona przychodzi noca
Zona przychodzi noca
Igor Andreychuk
Bednaya Sasha
Bednaya Sasha
Tigran Keosayan
6.7
Composition for Victory Day
Sergei Ursuliak
6.9
The Day of Full Moon
Karen Shahnazarov
5.9
Cops and Robbers
Politseiskiye i vory
Nikolay Dostal
Retro vtroyom
Retro vtroyom
Pyotr Todorovskiy
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1997
All nominees
Shizofreniya
Shizofreniya
Viktor Sergeev
Telo kapitana budet predano zemle, a starshiy michman budet pet
Telo kapitana budet predano zemle, a starshiy michman budet pet
Ilya Makarov
Besnovatye
Besnovatye
Vladimir Sukhorebry
7.2
Tri istorii
Kira Muratova
Tango nad propastyu
Tango nad propastyu
Igor Talpa
6.2
Krizis srednego vozrasta
Garik Sukachev
Otsnebebis sasaplao
Otsnebebis sasaplao
Goga Khaindrava
6.3
From Hell to Hell
Iz ada v ad
Dmitry Astrakhan
6.9
Yermak
Vladimir Arkadevitsj Krasnopolskiy, Valeriy Uskov
6.9
Sympathy Seeker
Vladimir Mashkov
5.1
Hello, Fools!
Eldar Ryazanov
5.8
Strannoe vremya
Natalya Pyankova
Afyory, muzyka, lyubov...
Afyory, muzyka, lyubov...
Georgi Yungvald-Khilkevich
7.4
Mother and Son
Alexander Sokurov
7.4
The Little Cat
Ivan Popov
6.9
A Friend of the Deceased
Friend of the deceased
Vyacheslav Krishtofovich
5.4
A Man for a Young Woman
Murad Ibragimbekov
S dnyom rozhdeniya!
S dnyom rozhdeniya!
Larisa Sadilova
6.6
Don't Play the Fool
Valeriy Chikov
Printsessa na bobakh
Printsessa na bobakh
Villen Novak
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1996
7.5
Prisoner of the Mountains
Sergey Bodrov
Winner
All nominees
6.4
Whoever softer
Abay Karpykov
Ekhay
Ekhay
Georgy Shengeliya
6.2
The Black Veil
Black Veil
Aleksandr Proshkin
The Road to the End of the World
Doroga na kray zhizni
Ruben Muradyan
Pribytie poezda
Pribytie poezda
Aleksei Balabanov, Vladimir Khotinenko, Aleksandr Khvan, Dmitriy Meshiev
7.0
Za co?
Jerzy Kawalerowicz
7.3
Heads and Tails
Georgiy Daneliya
Line of Life
Ligne de vie
Pavel Lungin
Love Is as Strong as Death
Silna, kak smert, lyubov
Andrey Nekrasov
6.0
Dear Friend of Long Forgotten Years
Samson Samsonov
Nesut menya koni
Nesut menya koni
Vladimir Motyl
6.1
Odinokiy igrok
Vladimir Basov ml., Olga Basova
6.8
The Return of the Battleship
Gennadiy Poloka
5.8
Principialnyy i zhalostlivyy vzglyad
Aleksandr Suhochyov
The Career of Arturo Ui: New Version
Karera Arturo Ui
Boris Blank
Revizor
Revizor
Sergey Gazarov
Orpeosis sikvdili
Orpeosis sikvdili
Giorgi Shengelaia
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1995
7.7
Peculiarities of the National Hunt
Aleksandr Rogozhkin
Winner
All nominees
Lunnye psy
Lunnye psy
Lidiya Polshchikova, Vladimir Tumaev
7.0
Small Demon
Nikolay Dostal
5.5
Kolechko zolotoe, buket iz alyh roz
Dmitriy Dolinin
Zona Lyube
Zona Lyube
Dmitry Zolotukhin
7.1
American Daughter
Karen Shahnazarov
...Pervaya lyubov
...Pervaya lyubov
Roman Balayan
Muzyka dlya dekabrya
Muzyka dlya dekabrya
Ivan Dyhovichnyy
6.9
A Moslem
Vladimir Khotinenko
5.4
Ya svoboden, ya nichey
Valeriy Pendrakovskiy
6.3
Moscow Vacation
Alla Surikova
6.9
Everything Will Be Fine!
Dmitry Astrakhan
6.3
Gisele's Mania
Aleksey Uchitel
Vorovka
Vorovka
Vladimir Arkadevitsj Krasnopolskiy, Valeriy Uskov
6.2
Time for Sorrow Hasn't Come Yet
Vremya pechali yeshchyo ne prishlo
Sergey Selyanov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1994
6.5
Angelochek sdelay radost
Usman Saparov
Winner
All nominees
Viva Castro!
Viva Castro!
Boris Frumin
Bezdna, krug sedmoy
Bezdna, krug sedmoy
Vladimir Basov ml.
La delegazione
La delegazione
Aleksandr Galin
6.9
Enthusiasms
Kira Muratova
Poslushay, Fellini!
Poslushay, Fellini!
Sofya Milkina, Mihail Shveycer
Peshawar Waltz
Peshavarskiy vals
Timur Bekmambetov, Gennadiy Kayumov
Katya Ismailova
Podmoskovnye vechera
Valeriy Todorovskiy
6.8
The Year of the Dog
Semyon Aranovich
Natlisgeba
Natlisgeba
Nodar Managadze
7.1
The Castle
Aleksei Balabanov
Akt
Akt
Aleksandr Rogozhkin
Sekret vinodeliya
Sekret vinodeliya
Andrey Chernyh
5.8
Limita
Denis Evstigneev
Odds and Evens
Kosh ba kosh
Bahtier Hudoynazarov
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1993
6.9
Encore, Once More Encore!
Pyotr Todorovskiy
Winner
All nominees
Window to Paris
Okno v Parizh
Yuriy Mamin
6.4
Removal of the Body
Valeriy Lonskoy
Dyuba-Dyuba
Dyuba-Dyuba
Aleksandr Khvan
Mechty idiota
Mechty idiota
Vasili Pichul
6.5
Over the Dark Water
Dmitriy Meshiev
5.4
22 iyunya, rovno v 4 chasa
Boris Galkin
Ochen vernaya zhena
Ochen vernaya zhena
Valeriy Pendrakovskiy
6.2
Uvidet Parizh i umeret
Aleksandr Proshkin
7.3
You Are My Only Love
Dmitry Astrakhan
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1992
8.5
The Sun of the Sleepless
Udzinarta mze
Temur Babluani
Winner
All nominees
7.2
Genius
Viktor Sergeev
6.8
Dude - Water Winner
Dude Water Winner
Arkady Tigay
5.8
ะะฐะบ ะถะธะฒะตัะต, ะบะฐัะฐัะธ?
Sofya Milkina, Mihail Shveycer
6.7
Lost in Siberia
Alexander Mitta
7.1
Love
Valeriy Todorovskiy
5.5
His Nickname Is Beast
Aleksandr Muratov
8.0
Close to Eden
Nikita Mihalkov
Chicha
Chicha
Vitaly Melnikov
7.1
Afghan Breakdown
Vladimir Bortko
Arifmetika ubiystva
Arifmetika ubiystva
Dmitriy Svetozarov
Nevozvrashchenets
Nevozvrashchenets
Sergey Snezhkin
7.3
Kiks
Sergey Livnev
Show all nominees
Sochi Open Russian Film Festival 1991
Sukiny deti
Sukiny deti
Leonid Filatov
Winner
All nominees
6.5
Crazies
Alla Surikova
Imitator
Imitator
Oleg Fialko
7.4
Promised Heaven
Eldar Ryazanov
7.3
Behind the Last Line
Za posledney chertoy
Nikolai Stambula
6.8
The Executioner
Palach
Viktor Sergeev
Sestrichki Liberti
Sestrichki Liberti
Vladimir Grammatikov
6.8
Satan
Satana
Viktor Aristov
5.2
Winter Cherries 2
Zimnyaya vishnya 2
Igor Maslennikov
Noch dlinnykh nozhey
Noch dlinnykh nozhey
Olga Zhukova
4.7
Russkaya ruletka
Valeriy Chikov
6.8
Carskaya ohota
Vitaly Melnikov
7.4
The Assassin of the Tsar
Karen Shahnazarov
Amkhanag Stalinis mogzauroba aprikashi
Amkhanag Stalinis mogzauroba aprikashi
Irakliy Kvirikadze
Show all nominees
Year
Sochi Open Russian Film Festival 2021
Sochi Open Russian Film Festival 2020
Sochi Open Russian Film Festival 2019
Sochi Open Russian Film Festival 2018
Sochi Open Russian Film Festival 2017
Sochi Open Russian Film Festival 2016
Show all
Sochi Open Russian Film Festival 2015
Sochi Open Russian Film Festival 2014
Sochi Open Russian Film Festival 2013
Sochi Open Russian Film Festival 2012
Sochi Open Russian Film Festival 2011
Sochi Open Russian Film Festival 2010
Sochi Open Russian Film Festival 2009
Sochi Open Russian Film Festival 2008
Sochi Open Russian Film Festival 2007
Sochi Open Russian Film Festival 2006
Sochi Open Russian Film Festival 2005
Sochi Open Russian Film Festival 2004
Sochi Open Russian Film Festival 2003
Sochi Open Russian Film Festival 2002
Sochi Open Russian Film Festival 2001
Sochi Open Russian Film Festival 2000
Sochi Open Russian Film Festival 1999
Sochi Open Russian Film Festival 1998
Sochi Open Russian Film Festival 1997
Sochi Open Russian Film Festival 1996
Sochi Open Russian Film Festival 1995
Sochi Open Russian Film Festival 1994
Sochi Open Russian Film Festival 1993
Sochi Open Russian Film Festival 1992
Sochi Open Russian Film Festival 1991
Sochi Open Russian Film Festival 1990
Nominations
Kinotavr. Short Film - Prize of the Russian Guild of Film Scholars and Film Critics
Kinotavr. Short Film - Diploma
Kinotavr. Debut
Kinotavr. Short Film / Best Short
Kinotavr. Short Film
Special Mention / Short film
Show all
Special Mention
Special Diploma of the Jury
People's Choice Award / Best Film
People's Choice Award
Diploma of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics
Diploma of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics / Full-Length Film Competition
Best Cinematographer
Kinotavr Shorts Competition Prize
Prize of the Festival's Presidential Council
Prize of the Guild of Russian Film Producers
Special Prize
FIPRESCI Prize - Special Mention
Best Music
Diploma
Best Direction
Prize of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics / Kinotavr. Shorts
Prize of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics / Full-Length Film Competition
Prize of the Guild of Russian Film Scholars and Film Critics
Best Actor
Best Debut
Best Debut / Full-Length Film
Best Actress
Special Prize of the Jury
Best Screenplay
FIPRESCI Prize / International Competition
FIPRESCI Prize / National Competition
FIPRESCI Prize
Grand Prize of the Festival
Grand Prize of the Festival / Full-Length Film
Grand Prize (Second Prize)
Other awards and film festivals
Academy Awards, USA
1929-2024
Cannes Film Festival
Festival international du film de Cannes
1939-2024
Golden Globes, USA
Golden Globe Award
1944-2024
Primetime Emmy Awards
1949-2024
BAFTA Awards
The British Academy of Film and Television Arts
1949-2024
Venice Film Festival
Mostra Internazionale dโArte Cinematografica
1932-2024
Razzie Awards
Razzie
1981-2024
MTV Movie + TV Awards
MTV Movie & TV Awards
1992-2024
Sundance Film Festival
1982-2024
Berlin International Film Festival
Internationale Filmfestspiele Berlin
1951-2024
Sochi International Film Festival
Sochi International Film Festival & Awards โ SIFFA
1994-2024
Screen Actors Guild Awards
Screen Actors Guild Award
1963-2024
Moscow International Film Festival
Moscow International Film Festival (MIFF)
1959-2024
Window to Europe
1993-2024
Toronto International Film Festival
1978-2024
Tallinn Black Nights Film Festival
Pimedate รรถde Filmifestival
1998-2024
St. Petersburg Message to Man Film Festival
1993-2024
This website uses cookies. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used.
Read more
I agree